911/​132

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

En fattig romersk dreng. Sign. Elisabeth Jerichau Roma 1879. Olie på lærred. 50×62.

Social ulighed og uretfærdighed optog gennem livet Elisabeth Jerichau Baumann, og hun skildrede således i flere værker fattige menneskers barske livsvilkår. I 1860’erne og start-1870’erne fandt hun bl.a. modeller til sine skildringer af forældreløse børn blandt børnene på børnehjemmet 'The Foundling Hospital' i London. Også under sine ophold i Italien, som hun rejste til adskillige gange, malede hun forhutlede børn og tiggere på gaden med stor indlevelse og empati.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag