1433/1508
Sønderjysk hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, prydet med 62 kulørte flusser, kanter og kronehals graveret med blomster og bladværk. Mester Thomas Jensen den yngre, borgerskab Aabenraa 1851. Vægt ca. 145 gr. H. 13,5.
Graveret under bund med navnetræk og årstal 1843. Flusser med mindre kanthak, én glasflus mangler. Top trykket.
Varia, 14. august 2014
Vurdering
Hammerslag