1433/​1508

Sønderjysk hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, prydet med 62 kulørte flusser, kanter og kronehals graveret med blomster og bladværk. Mester Thomas Jensen den yngre, borgerskab Aabenraa 1851. Vægt ca. 145 gr. H. 13,5.

Graveret under bund med navnetræk og årstal 1843. Flusser med mindre kanthak, én glasflus mangler. Top trykket.

Varia, 14. august 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
4.000 DKK