2131/707
Dansk møbeldesign
Overpolstret to-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour. 1930–40'erne. L. 157.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bagben med afslag. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag