Johann Gottlieb Hantzsch (f. Neudorf 1794, d. Dresden 1848)
Forklædet bindes. Tysk almueinteriør med mor og barn. Sign. I. H. Olie på lærred. 50×40.
Johann Gottlieb Hantzsch var uddannet ved Kunstakademiet i Dresden 1811 til 1822. Han blev kendt for at male små genrescener, som nærværende maleri.
Lærred bør strammes let op. Mindre retoucheringer. Mindre krakeleringer og enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022