2103/50
Flisebord af hvidmalet og delvist guldstafferet træ, sarg med to skuffer og plade med 24 hollandske fliser af fajance. Louis XVI form. 19. årh. H. 73,5. L. 90. B. 63.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Revner og afslag i fliserne. Nogle fodlister mangler. Nyere bemaling.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud