2144/​932

Georg Jensen (d. 1935)

En samling bestik og glasbakker sølv og sterlingsølv. Udført og stemplet hos Georg Jensen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 480 g. (17)

Bestående af: Konge: 1 frugtkniv, 1 mindre kniv, 1 kaffeske Kugle: 1 middagsgaffel, 1 spiseske Antik: 1 middagsgaffel Kaktus: 1 kaffeske Cypres: 2 spiseskeer, 3 teskeer Akkeleje: 1 sukkerske Rune: 1 spiseske Roeskeen: 1 jubilæumsske Henning Koppel 1872–1972 Samt 2 glasbakker

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 2. november 2021

Kategori
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.100 DKK  

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.100 DKK
2.000 DKK