1650/​124

Gyngestol med stel af sortmalet jern, samlet med ti messingbolte, armlæn samt ophængt sæde og ryg med rødt skind. R.W. Winfield & Co. 19.-20. årh.

R.W. Winfield & Co., Birmingham, startede produktionen af denne type gyngestole i 1840'erne, og det antages at være verdens første serieproducerede gyngestol. Produktionen har stået på over en længere periode, idet en lignende udgave er afb. i et tysk katalog fra L&C Arnold, 1919.

Populært kaldes den for en H.C. Andersen gyngestol. Det er indtil nu ikke lykkedes at finde et foto, hvor H.C. Andersen sidder i en sådan gyngestol.

Litteratur: Charlotte & Peter Fiell, “1000 Chairs”, s. 45.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere bemaling. Skind med patina og mindre defekter ved syninger.

Ældre malerier og møbler, 12. december 2016

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

13 bud

3.200 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK