Gyngestol med stel af sortmalet jern, samlet med ti messingbolte, armlæn samt ophængt sæde og ryg med rødt skind. R.W. Winfield & Co. 19.-20. årh.
R.W. Winfield & Co., Birmingham, startede produktionen af denne type gyngestole i 1840'erne, og det antages at være verdens første serieproducerede gyngestol. Produktionen har stået på over en længere periode, idet en lignende udgave er afb. i et tysk katalog fra L&C Arnold, 1919.
Populært kaldes den for en H.C. Andersen gyngestol. Det er indtil nu ikke lykkedes at finde et foto, hvor H.C. Andersen sidder i en sådan gyngestol.
Litteratur: Charlotte & Peter Fiell, “1000 Chairs”, s. 45.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere bemaling. Skind med patina og mindre defekter ved syninger.
Ældre malerier og møbler, 12. december 2016
13 bud