2425/​7509

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Portræt af Andreas Kolberg (1817–1869). Sign. monogram Rom Juny 48. Bly på papir. Bladstørrelse 26,5×21. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 19, omtalt s. 37, ill. s. 37.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 12).

Andreas Kolberg blev først optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi i 1827 og efterfølgende modelskolen i 1833, hvor han sideløbende assisterede billedhuggeren H. E. Freund (1786–1840) i hans atelier. Kolbergs værker fra hans tid ved akademiet er præget af et nyklassicistisk formsprog, men under sit ophold i Rom i 1844–1849 og igen fra 1854–1862 lod han sig inspirere af den romerske antiks mere naturalistiske formsprog.

I nærværende tegning er han portrætteret af Lorenz Frølich, der også arbejdede med klassiske motiver ved blandt andet at kopiere antikke skulpturer, men også relieffer af de danske billedhuggere Bertel Thorvaldsen (1770–1844) og H. W. Bissen (1798–1868), og det kan forestilles, at de to kunstnere har kunnet udveksle erfaringer herom under deres ophold i Rom.

Monteret på pap. Papiret er gulnet. Fugtpletter samt mindre misfarvninger langs kant.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag