2041/1288
Et par kinesiske manchetknapper af 14 kt. guld Ca. 1,2×1,8 cm. Vægt ca. 15 g. (2)
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker og Fashion, 7. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag