12038/154
Carl Olof Trygg (f. Dalarna 1910, d. Halmstad 1993)
Kone og mand. To figurer af udskåret træ. Sign. Olof Trygg 1924. H. ca. 13. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. To afslag på kvindefiguren ved næse og sløjfe.
Kunst, antikviteter & design, 17. september 2020
Vurdering
Hammerslag