Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
Landskab, Bornholm. Usign. Olie på lærred. 32×35.
Proveniens: Henning Stockholm Møllers private samling. Erhvervet direkte fra kunstneren. Henning Møller var 1953–1964 redaktionssekretær samt redaktør ved tidsskriftet “Kunst”, fra 1958 kunstanmelder ved “Socialdemokraten” samt redaktør af Oplysningsforbundets kunsttillæg, fra 1976–1986 kunstanmelder ved dagbladet “Aktuelt”. Maleriet er siden nedarvet i familien.
Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021