1738/1523
En samling mandarinknopper af metal, glas og emalje/porcelæn i røde, hvide og blå farver. Kina, 19. årh. H. ca. 5 cm. (7)
Proveniens: Erhvervet af tidligere vicekonsul i Shanghai Georg Jørgen Carl Frederik Beck, 1837–1869. Medfølger en håndskrevet seddel med mandarinknoppernes farvebetydning.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lyseblå med afslag, lyserøde med reparation og afslag. Et par med løse monteringer. Tilføjet 3/10: minimale afslag på klar knop.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag
45 bud