1827/​748

Axel Larsson (f. Torps, Medelpad 1898, d. 1975)

Rektangulært spejl samt tilhørende Swedish Grace kommode af lakeret og bejdset birk. Front med to skuffer dekoreret med udskæring, vertikale greb. Udført 1930'erne hos Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Sverige, stemplet herfra. Spejl: H. 108. B. 51. Kommode: H. 60. D. 47. L. 110. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker, enkelte mindre reparationer. Nogle sporadiske overfladekrakkeleringer i lakken. Spejlets glas med nogle mørke pletter. Nøgle medfølger ikke, men skuffer fremstår ulåste.

Moderne kunst og design, 3. juli 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag