2348/​815

Carl-Henning Pedersen, m.fl. (f. København 1913, d. sst. 2007)

Inger Hanmann, m.fl. (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)

Else Alfelt, m.fl. (f. København 1910, d. sst. 1974)

En samling på 12 juleskeer af foryldt sterlingsølv med emaljedekor. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Samlet vægt 560 g. (12)

Bestående af: 1951: Eigil Jensen. L. 15,5. 1952: Arne Ungermann. L. 15,8. 1953: Ebbe og Karen Clemmensen. L. 16,3. Bøjet skaft. 1955: Palle Pio. L. 15,8. 1957: Erik Ellegaard Frederiksen. L. 16,3. 1956: Jørgen Michelsen. L. 15,9., 1959: Henry Thelander. L. 16,3. 1964: Inger Hanmann. L. 16,5. 1965 Theresia Hvorslev. L. 16,4. 1971: Else Alfelt. L. 16., 1972: Bjørn Wiinblad. L. 16,2. 1973: Carl-Henning Pedersen. L. 16.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle med slitage i forgyldning. 1953 ske: L. 16,3. Bøjet skaft. 1955 ske. L. 15,8: professionelt oppoleret.

Moderne kunst og design, 28. november 2023

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

20 bud

5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK
1.950 DKK
1.900 DKK
1.850 DKK
1.800 DKK