2032/72
Et par nyrokoko kandelabre af forgyldt bronze, støbte med bladværk, rocailler og kæmninger, hver med fem lysarme. Antagelig Frankrig. 19. årh.s slutning. H. 58. (2)
Proveniens: Den katolske Skt. Annæ Kirke, Amager.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En med knækket lysarm som mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud