872/​804

Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)

“Københavns Havn. Amerikadamperens ankomst”, 1928. Sign. H S; sign. og dateret på bagsiden Scherfig 1928. Olie på lærred. 99×100.

Litteratur: Lena Lamberth (red): “Scherfig katalog. Samlet fortegnelse over Hans Scherfigs billedkunst 1905–1979”, nr. 28, geng. s. 19. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København , kat. no. 2. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1985, kat. nr. 9. Udstillet: “Scherfig og Karlinsky”, Munkeruphus, Dronningmølle 2000, kat. nr. 43. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra kunstnerens datter, Christine Scherfig, af nuværende ejers familie.

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag