2431/1144
Karneol- og diamanthalskæde prydet med talrige karneol perler og diamantvedhæng af 18 kt. guld og hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter og udskåret karneol samt lås af 18 kt. guld. Vedhæng 3,4×5,4 cm. L. 49 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering