2004/​951

Ubekendt formgiver

Sakselampe med skærm af grønlakeret metal. Skærm: H. 27. Diam. ca. 42. L. ca. 55–108.

Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Noget rust. Skærm med nogle ujævnheder samt nederste kant med stødmærker. Bemærk: tidligere pendel lavet om til sakselampe.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag