Foto endnu ikke klar
846/​41

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

Kystparti fra Italien. Usigneret. Betegnet på bagsiden F. Petzholdt og G. Collin. Olie på papir monteret på lærred. 19,5×29,5.

Henry Tuxens upublicerede fortegnelse fra 1942/43 over 50 af Fritz Petzholdts malerier i privateje nr. 15.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fritz Petzholdt 1805–1838”, 1985 nr. 41.

Proveniens: Gottlieb Collin, Petzholdts svoger. Collins auktion 1886 nr. 234 solgt for 20 DKK til kontraadmiral George Jacobson, Petzholdts nevø.

Værker af maleren F. Petzholdt kommer sjældent på auktion. Han blev kun 33 år og havde en meget lille produktion.

Petzholdt valgte tidligt at uddanne sig målrettet som landskabsmaler og blev elev hos C. W. Eckersberg. Henry Tuxen, som har lavet den upublicerede liste på 50 malerier og tegninger, var efterkommer, Petzholdt var hans oldeonkel. Tuxen fik mulighed for at registrere de kunstværker, der var i familiens eje. Det vides at svogeren G. Collin i hvert fald ejede 42 malerier, som solgtes efter hans død i 1886.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK