2008/294
Rococo vandmaskine af kobber og messing med to haner, inskription over haner, delvis gennembrudt, på cabriole ben. Stemplet. 18. årh. H. 41.
Buler, ridser og mærker. Top med brud, dele af ornamentik mangler. Låg loddet, brud på kant. Den ene hank mangler stift i den ene side, den anden mangler fæstnet med ståltråd. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag