1532/​1625

Fransk kaminur af forgyldt bronze og patineret zink, base og urhus af marmor. Urskive med emalje og blomsterranker, sign. Anvers. Frankrig, 19. årh. H. 54. B. 43. D. 18.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og pendul medfølger.

Varia, 6. august 2015

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK