1532/1625
Fransk kaminur af forgyldt bronze og patineret zink, base og urhus af marmor. Urskive med emalje og blomsterranker, sign. Anvers. Frankrig, 19. årh. H. 54. B. 43. D. 18.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og pendul medfølger.
Varia, 6. august 2015
Vurdering
Hammerslag