2341/​52

Anton Dorph (f. Horsens 1831, d. København 1914)

Forstudie til “Hornfiskefangst med drivvod. Tidlig morgen.” Sign. A. Dorph. 1880. Olie på lærred. 38×53.

Nærværende maleri er en studie til “Hornfiskefangst med drivvod. Tidlig morgen.” (med målene 108×156) dateret 1880, på Statens Museum for Kunst (KMS1127), deponeret på Christiansborg.

Krakeleringer samt afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. oktober 2023

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK