2048/226
Thailansk lågkrukke af sølv, globeformet korpus, hvori scenerier i cartoucher; profileret fodstykke og låg. SKuldre med maskaroner og ringhanke. 20. årh.s midte. Vægt 607 g. H. 21 cm,
Mindre buler, ridser og mærker. Lågets inderrand med gravering.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag