915/​508

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Douleur silencieuse”, 1960. Sign. Jorn. Olie på lærred. 63×90.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The crucial years 1954–1964”, London, 1977, nr. 1260, gengivet. Litteratur: Asger Jorn, Billedfortegnelse (Studio Book), nr. 353. Litteratur: Michel Ragon:“Asger Jorn”, Cimaise, Paris,VIII, 51, januar-februar 1961, gengivet side 55. Udstillet: “Asger Jorn, opere scelte dal 1950 al 1960”, separat udstilling, La Medusa, Studio d'Arte Contemporanea, Rom, april, 1961. Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Proveniens: Privatsamling, Europa. Proveniens: Die Galerie, Frankfurt, Tyskland. Proveniens: Privatsamling, Europa. Proveniens: Privatsamling, Denmark.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 20. september 2023

Vur­dering

1.000.000 DKK

Hammerslag

980.000 DKK