Foto endnu ikke klar
891/​1275

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 61”. Meget tidligt sofabord med stel af matforkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Formgivet 1956. Udført 1956 hos E. Kold Christensen, ej stemplet. H. 32,5. B./L. 80.

Proveniens: Meget tidlig udgave af modellen med afrundede ender på stel. Udført til Hotel Østerport. Hotel Østerport var et tidligt eksempel på Brutalisme, tegnet af Erik Christian Sørensen, som betroede Poul Kjærholm opgaven at indrette hotellets restaurant og lobby.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK