1412/1576
Japanske lykkeguder. Syv figurer af udskåret buksbom dekoreret med perlemor, stand af træ. Japan. 20. årh. H. 6–10,5. Base L. 51. (8)
Falmede. Fukurokuju figur med reparation og manglende hånd. Stand vipper og har vandskjolder. Enkelte dele af dekoration mangler.
Varia, 20. marts 2014
Vurdering
Hammerslag