1412/​1576

Japanske lykkeguder. Syv figurer af udskåret buksbom dekoreret med perlemor, stand af træ. Japan. 20. årh. H. 6–10,5. Base L. 51. (8)

Falmede. Fukurokuju figur med reparation og manglende hånd. Stand vipper og har vandskjolder. Enkelte dele af dekoration mangler.

Varia, 20. marts 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK