1804/​1676

Eterna lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, signeret Eterna, Chronométre, værk signeret Eterna, 17 Jewels, 3 adjst, serienr. 2368381, støvkapsel af forgyldt metal. Ca. 1940. Vægt ialt 64 gr. Kassediam. 47 mm. Frimurervedhæng af gulddublé medfølger.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med let misfarvning. Bagkapsel og støvkapsel med gravering. Kædering og krone ej guld.

Varia, 25. januar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag