Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Studier af en lille skallesluger (hun). Sign. monogram. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 37×44.
Proveniens: Erhvervet direkte hos Johannes Larsens søn af nuværende ejers familie.
Papiret er gulnet. En smule smuds mellem glas og ramme. Fugtskjolder langs nederste kant.
Kunst på papir, 8. august 2022
18 bud