2008/​973

Acton Bjørn (f. København 1910, d. Charlottenlund 1992)

Lysekrone af messing med 14 skærme af opalglas. Udført hos Fog & Mørup. H. 54. L. 93. B. 58.

Proveniens: Tidligere hængt på Charlottenlund slot.

Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK