2008/973
Acton Bjørn (f. København 1910, d. Charlottenlund 1992)
Lysekrone af messing med 14 skærme af opalglas. Udført hos Fog & Mørup. H. 54. L. 93. B. 58.
Proveniens: Tidligere hængt på Charlottenlund slot.
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag