12005/119
Tysk barok chatol af nøddetræ, med overdel hvori fyldingsdør og i alt 12 skuffer. 18. årh. H. 165. B. 130. D. 78.
Flere greb af ben mangler. To nøgler medfølger. Disse fungerer dog kun delvist til møblets låse.
Kunst, antikviteter & design, 30. januar 2020
Vurdering
Hammerslag