Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)
“Den unge Tobias' afsked”. 1836–1837. Sign. Dreyer. Olie på lærred. 61×72.
Leo Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 29. Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 43.
Udstillet: Charlottenborg 1837 nr. 44. Kunstforeningen, “Udstilling af Dankwart Dreyers Arbejder”, 1912 nr. 14.
Litteratur: Karl Madsen, “Dankvart Dreyer“, Tilskueren 1901, s. 636. Leo Swane, ”Dankvart Dreyer 1816–1852“, 1921, omtalt s. 26, afb. Suzanne Ludvigsen, ”Maleren Dankvart Dreyer”, 2008, omtalt bd. I, s. 79–80, afb. bd. I, s. 78.
Proveniens: Købt 1837 af Kunstforeningen og i 1838 vundet af cand. theol Hans Peter Købke (bror til maleren Chr. Købke). Professor dr. med. Feilberg (1912). Direktør Th. Harby, dennes auktion Kunsthallen 1957 nr. 156, afb. s. 13.
En stor tak til kunsthistoriker Suzanne Ludvigsen i forbindelse med katalogisering af nærværende maleri.
Mindre krakeleringer og enkelte retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 19. februar 2018
20 bud