2443/​801

Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

To vaser af stentøj, hvoraf den ene med stemplet mønster i relief. Delvis dekoreret med turkisblå glasur. Udført hos Kähler, stemplet Denmark. Høj vase sign. Nils. H. 27,5 og 32,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge vaser med glasurafslag og afslag på fodrand, høj vase med mere markante afslag.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?