2002/59
Dansk Louis XVI kommode af gråmalet træ, prydet med tandsnit og bort a la greque, front med tre skuffer flankeret af kannelerede kvartsøjler. 18. årh. H. 81. B. 80. D. 46.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Nogle ormehuller. Nøgle medfølger. Revner i træet.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. januar 2020
Vurdering
Hammerslag