2050/40
Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Kystparti med klipper og optrukken båd, antageligt fra Kullen. Sign. VM. Olie på lærred. 30,5×45,5.
Behov for let overfladerensning. Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud