2119/​85

Vilhelm Arnesen (f. Flensborg 1865, d. København 1948)

Parti fra Øresund med skibet Valkyrien i sol. Sign. Vilh. Arnesen 1917. Olie på lærred. 98×130.

Mindre krakeleringer. Minimale områder med forrensning. Retouchering. Lærred voksbehandlet på bagsiden.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

8.000–10.000 kr

Hammerslag

15.500 kr

28 bud

1068002 15.500 kr
909179 (Autobud) 15.000 kr
1068002 14.500 kr
909179 (Autobud) 14.000 kr
1068002 13.500 kr
909179 13.000 kr
1068002 12.500 kr
909179 12.000 kr
1068002 11.500 kr
909179 11.000 kr
1068002 10.500 kr
909179 (Autobud) 10.000 kr
1068002 9.500 kr
909179 (Autobud) 9.000 kr
1068002 8.500 kr
909179 8.000 kr
1068002 7.500 kr
909179 7.000 kr
1058287 6.500 kr
909179 (Autobud) 6.000 kr
1058287 6.000 kr
909179 (Autobud) 5.500 kr
1058287 5.000 kr
909179 (Autobud) 4.800 kr
1058287 4.600 kr
909179 (Autobud) 4.400 kr
1058287 4.200 kr
909179 4.000 kr