Vilhelm Arnesen (f. Flensborg 1865, d. København 1948)
Parti fra Øresund med skibet Valkyrien i sol. Sign. Vilh. Arnesen 1917. Olie på lærred. 98×130.
Andre marinemotiver
Mindre krakeleringer. Minimale områder med forrensning. Retouchering. Lærred voksbehandlet på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
28 bud