2434/​129

Fem eksport tallerkener af porcelæn, fire kinesiske dekoreret i underglasur blå med blomster og figurscenerier samt en japansk dekoreret med stiliseret design og let relief på fane. 18.-19. årh. Diam. 13 cm. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Japansk tallerken med gennemgående hårrevne. Afslag på rand af de fleste tallerkener.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK