2434/129
Fem eksport tallerkener af porcelæn, fire kinesiske dekoreret i underglasur blå med blomster og figurscenerier samt en japansk dekoreret med stiliseret design og let relief på fane. 18.-19. årh. Diam. 13 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Japansk tallerken med gennemgående hårrevne. Afslag på rand af de fleste tallerkener.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024
Vurdering
Hammerslag