905/​634

Edvard Weie (f. København 1879, d. Frederiksberg 1943)

Udsigt over Christianshavns Vold, ca. 1907. Sign. E.V. Olie på lærred. 66×89.

Udstillet: Charlottenborgs Forårsudstilling, København, 1908, kat. nr. 834. Udstillet: “Edvard Weie”, Kunstforeningen, København, 1915, kat. nr. 15. Udstillet: “Edvard Weie. Poesiens natur”, Kunstforeningen GL STRAND, København, 2015.

I et brev, dateret 8–2-45nævner Kai Grunth, en kender af Weies kunst, at maleriet kan dateres til ca. 1907, og han omtaler det som “et hans smukkeste og ejendommeligste Ungdomsværker. Det er overordentligt smukt i Farven og ualmindelig stemningsfuldt. Billedet er et karakteristisk Exempel på Ungdoms personlige Stil og Form... eller Farve...”Kai Grunth (1885–1961) var oprindelig maler og billedhugger, fra 1911 partner i Winkel & Magnussen. Han lånte i 1908 Weie sit atelier, og han blev en af Weie's mest trofaste venner.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK