2439/897
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skænk af eg med monteringer af messing. Front med låge, bag hvilken hylde. Formgivet 1964. Udført hos P. Lauritsen & Søn. H. 80. B. 119. D. 36.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En nøgle medfølger.
Vurdering