2439/911
Ole Wanscher, tilskrevet (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Kommode af mahogni, front med ni skuffer med messinggreb. Antageligt udført for Illums Bolighus. 1940'erne. H. 141. B. 90. D. 49.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Èn nøgle medfølger.
Vurdering