2416/​7505

Francis Bacon (f. Dublin 1909, d. Madrid 1992)

“Oedipus and the Sphinx after Ingres”, 1984. Sign. Francis Bacon, 145/150. Arts Litho, imprimeur Paris. Udgivet af Editions de la Difference, Paris. Litografi i farver. Lysmål 120×88.

Litteratur: Sabatier 18.

Udført med inspiration fra Jean-Auguste-Dominique Ingres værk: “Oedipus und die Sphinx” fra ca. 1826 (The National Gallery i London).

Falmet. Nogle minimale håndteringsmærker. Undersøgt i ramme.

Grafik og editioner, 16. april 2024

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK

40.000 DKK