2010/7
Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)
Engblomster ved et krat nær Kobæk Strand. Usigneret. På blændrammen betegnet Carl Holsøe 1894. Olie på lærred. 46×79.
Større krakeleringer. Lærred bør strammes op. Retoucheringer. Enkelte nålehuller og minimale pletter nær kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
Vurdering
Hammerslag