Bente Hansen (f. København 1943)
Stor, skulpturel vase af stentøj, modelleret i bølgende form. Dekoreret med mørk gråbrun glasur med udsparet stribe-dekor samt enkelte okkergule elementer. Sign. monogram. Kgl. P. Udført ca. 1980. Unik. H. 39. L. maks. 45.
Litteratur: Leif Lautrup-Larsen: “Stentøj - Den kongelige Porcelainsfabrik”, nærværende vase ill. s. 302.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på et hjørne. Brændingsrevne i bund.
12 bud
935259 (Autobud) | ||
864649 | ||
935259 | ||
864649 | ||
935259 | ||
864649 | ||
935259 | ||
864649 (Autobud) | ||
935259 | ||
864649 (Autobud) | ||
935259 | ||
864649 |