2447/​907

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 51”. Arbejdsbord med stel af matforkromet stål. Rektangulær uoriginal top af kirsebær. Formgivet 1957. Udført hos E. Kold. Christensen, stemplet. H. 69. B. 102. L. 204.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Top med beslag under top. Top skæv/har slået sig. Tørrevner. Uoriginal top.

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

932183 7.500 DKK
913873 7.000 DKK