872/240
George III bogskab af mahogni, overdel med fire døre bag hvilke hylder, her under fire profilerede døre prydet med rosetter, højre side af skabet har en lille dør med gemme. London, 18. årh.s slutning. H. 264. B. 207. D. 50.
Proveniens: Sælger har købt møblet hos Sotheby's, London, i 1997.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag