Foto endnu ikke klar
891/​5

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Christian VII i rød uniform. 1780erne. Usigneret. Oil on canvas. Oval. 71×55.

Proveniens: Tidligere i norsk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK