F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)
En dansk soldat tager et hvil. Motiv fra Treårskrigen (1. Slesvigske Krig 1848–1851). Sign. F. Lund d. 16 Juni 1850. Olie på malepap. 17×23,5.
En ridse i højre side. Krakeleringer, afskalninger og stødmærker. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
19 bud