Romersk hoved af marmor i form af kvinde med opsat hår, veldefinerede øjne og lille mund, på hoved et mindre hul til enten diadem eller hår, frisuren lig kejserinde Vibia Sabina. Afsluttet hals indikerer at hovedet var isat en skulptur. Monteret på stand. Romersk kejsertid, 2. årh. e. Kr. H. 24 cm.
The head is present in the photograph of Wilkens.
Exhibited in 1974 in the Ny Carlsberg Glyptotek: Antik kunst i dansk privateje (Antiquities in Danish private collections).
Literature: Catalogue from the above exhibition, 1974, p. 28–29, cat. 162. In the catalogue reference to A. Carandini, Vibia Sabina, 1969, 76 pl. VIII, LVIII, fig. 111–112.
Provenance: J. A. Jerichau (1816–1883). Sold at the Jerichau estate sale in 1884, lot 35 “ Young woman. Nose and back of head chipped. Handwritten note in catalogue ”Beautiful". Stated in bill. Professor C. Wilkens (1844–1929). Danish private collection, by inheritance.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021