2138/806
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole med ben af bejdset bøg, betrukket med stribet møbelstof. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag