Tre mumiekæder med aflange og flade perler af blå fajance. Sentid, ca. 4. årh. f. Kr. L. 39/78 cm. (3)
Proveniens: Ifølge oplysninger været i privat eje siden ca. 1960erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024